Dzisiaj uproszczony przepis na to, by tworzyć konsekwentnie świetne modele.

Cały proces tworzenia modelu jest rodzajem rzemiosła.

Akt tworzenia modelu przypomina garncarstwo. Jak w każdym rzemiośle można wyodrębnić zasoby, bez których nie sposób tworzyć.

Uczenie Maszynowe niewiele się różni pod tym względem. Wyodrębniłem 3 elementy, które wpływają na to, czy model jest świetny, czy tylko dobry.

1. Umiejętny Rzemieślnik

Nie musisz mieć tytułów naukowych, by robić modele. Znajomość matematyki, statystyki i programowania przydaje się bardzo i warto rozwijać swoje umiejętności z kolejnymi projektami.

Materiałów dotyczących programowania, statystyki i matematyki jest wiele. Polecam przejrzeć poniższe i używać w razie potrzeby, by coś sobie przypomnieć lub poznać:

Często jednak nie musisz wiedzieć, jak zbudowany jest samochód, by móc się nim jeździć.

Uczenie Maszynowe to proces, dziesiątki dużych i małych decyzji. To slalom gdzie potrzebna jest wprawa i doświadczenie. W umiejętnym prowadzaniu procesu pomaga opracowanie schematu pracy.

Kilka przykładowych schematów pracy (workflow):

Przygotowanie projektu to także określenie jego zakresu, warunku sukcesu itp. W tym mogą pomóc materiały przygotowane przez bohaterów tego wpisu:

Jest jeszcze jeden element dobrego rzemieślnika. Znajomość dziedziny, w której pracuje. To czyni ogromną różnicę i w tym leży przewaga konkurencyjna. Naukowiec, który zna dziedzinę, wygra z naukowcem, który ma tylko techniczne umiejętności.

2. Dobrej Jakości Surowiec

Mówi się, że dane mogą położyć Twój projekt albo uczynić go świetnym. Dobry surowiec, na którym pracujesz, wpływa na jakość finalnego produktu. O istotności jakości danych pisałem w Największym Micie Uczenia Maszynowego.

Szacuje się, że przygotowanie i przekształcenie danych trwa ponad połowę czasu pracy nad projektem. Warto więc dobrze przerobić ten krok.

Poniżej, artykuł i mini-kurs jak przygotować dane:

Kurs jak tworzyć nowe atrybuty:

3. Nie Przesadzić

W garncarstwie delikatna zmiana, inne ułożenie rąk, za mało surowca, za dużo surowca może zepsuć cały efekt.

Największe dwie pułapki w uczeniu maszynowym związane są z pojęciem szumu i sygnału, który wyjaśniłem tutaj:

  • model niedouczony – nie wyłapaliśmy całego sygnału/wzorca z danych,
  • model przetrenowany – model z szumem.

Są dwie strategie, by chronić się przed takimi sytuacjami:

Podsumowanie

Powyżej poznałeś prosty przepis, by konsekwentnie tworzyć świetne modele.

Poszerzaj swoją wiedzę i umiejętności w zakresie matematyki, statystyki i programowania a jednocześnie patrz na projekt jako całość.

Dbaj o jakość swoich danych i strzeż się przed pułapkami uczenia maszynowego: niedotrenowaniem i przetrenowaniem modelu.

Taktyka Killera